Wybór katalogów - wskazówki

Wybór wartościowych katalogów


optymalizacja
Katalogów w sieci nie brakuje, wszystkie reklamują się jako najlepsze, oferujące najwyższą moc seo. Niestety internet nie daje gwarancji, że wszystko co jest w nim zapisane, jest zgodne z prawdą. Wie o tym każdy pozycjoner, który próbował katalogować strony przy pomocy darmowych katalogów stron. W sieci można znaleźć wiele list „darmowych katalogów”, większość katalogów z takich list okazuje się jednak darmowa jedynie z nazwy, a przy tym ich jakość woła o pomstę do nieba. Warto jednak poświęcić takim listom kilka chwil ponieważ w każdej odnaleźć można kilka „rodzynków” czyli wartościowych naprawdę darmowych katalogów.
Wpis za link
Obecnie, kiedy google nieustannie zmienia kryteria i wprowadza kolejne aktualizacje algorytmów oceny stron, raczej powinniśmy zrezygnować z tego rodzaju wpisów, ale moim zdaniem, jeśli strona z której uzyskamy naturalny link, jest tego warta, czyli zawiera treści wysokiej jakości, zbliżone tematycznie z naszym serwisem, warto poświęcić trochę miejsca na naszej stronie i odwdzięczyć się linkiem zwrotnym. Dzięki temu uzyskamy dodatkowy wartościowy ruch płynący z docelowej grupy użytkowników.
Należy oczywiście pamiętać, aby nie przesadzić z ilością linków wychodzących.
Jakie katalogi wybierać?
Przede wszystkim należy zastanowić się, czy pozycjonujemy w katalogach płatnych, darmowych czy w obu kategoriach. Pamiętaj, że nie zawsze płatny katalog oferuje więcej niż darmowy, wiele płatnych katalogów stworzono jedynie po to by ktoś mógł się dorobić, nie oferując nic w zamian.
Jednak w większości przypadków, płatne katalog mają wyższą jakość, są staranniej moderowane, mają wyższy page rank, oraz trust rank.
Powinniśmy mieć na uwadze fakt, że zdobywanie linków może być uznane przez google za działanie szkodliwe narażające naszą stronę na kary. Warto zadbać o naturalny profil linków, który ograniczy takie ryzyko.
Page Rank i Trust Rank
Moim zdaniem page rank nie ma już takiego znaczenia jak kiedyś (ostatnia aktualizacja tego rankingu miała miejsce, w moim przypadku, 6go grudnia 2013 roku, poprzednia na początku tego samego roku).
Jeśli katalogujesz nową stronę, prawie na pewno jej page rank, wynosi 0, może to utrudniać wpisy w darmowych katalogach ponieważ większość katalogów tego typu, warunkuje bezpłatność wpisu rankingiem PR katalogowanej strony, np. „darmowy wpis od page rank 3”. Moim zdaniem to błąd ponieważ aktualizacje PR nie są już, delikatnie mówiąc, zbyt częste.
Warto zwrócić uwagę na trust rank katalogu, im wyższy tym większa pewność, iż zawiera więcej wpisów ze stron o dużym zaufaniu. Przede wszystkim wybieraj takie katalogi, które działają od lat, im starsza domena tym lepiej.
Moderowane katalogi stron
Koniecznie zwróć uwagę czy katalog jest starannie moderowany, wpisy w takich katalogach są skrupulatnie sprawdzane, dzięki temu wpis reklamujący Twoją stronę znajdzie się w towarzystwie innych wysokiej jakość wpisów, ze stron o odpowiednio wysokiej jakości. Zadbaj o unikalność opisu, dzięki temu katalog nie będzie oferował powielonych treści, a to wpłynie na jego ocenę przez wyszukiwarki.
Jakość indeksacji
Należy sprawdzić czy nasz przyszły katalog, posiada dużo zindeksowanych podstron. Można to zrobić w prosty sposób, wpisz "site:nazwakatalogu.com", dzięki temu będziesz mógł z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że i Twoja strona zostanie zindeksowana. Niestety często zdarza się że katalog wyświetla komunikat o wpisaniu strony lecz w rzeczywistości nic takiego nie ma miejsca, dlatego polecam sprawdzenie katalogu przed wpisaniem strony, nie warto tracić dobrego wpisu na marne.
Nie trać czasu na wpisy w katalogach, których kolejka oczekujących wynosi ponad 100, bardzo często moderatorzy nie przejmują się losem swojego serwisu, lub zwyczajnie nie nadążają z moderacją. Oczywiście nie zawsze długa kolejka oczekujących oznacza, że katalog jest nic nie wart, należy wstrzymać się z wpisem, i wrócić do niego za jakiś czas, aby sprawdzić czy moderatorzy uporali się już z kolejką oczekujących.
Dobór kategorii i tematyki katalogu
Zwróć uwagę na poprawny wybór kategorii dla Twojego wpisu, im lepiej dopasowana do tematyki Twojego serwisu tym lepiej. Wybieraj katalogi, które skupiają strony z danej dziedziny, np. katalogi budowlane, katalogi firm, katalogi lokalne itp.
Listy katalogów
Jak już napisałem na wstępie, na początek warto przeszukać zamieszczone w sieci listy darmowych i płatnych katalogów, a także stron typu presell page. Z czasem powstanie własna lista, która będzie niezwykle pomocna w pozycjonowaniu kolejnych stron.
Dobre listy posiadają wiele cennych informacji na temat katalogu, można tu wymienić:
Promuj stronę informacje o page rank, trust rank, alexa rank i innych wskaźnikach katalogu
Promuj stronę ilość zindeksowanych wpisów
Promuj stronę wieku domeny
Promuj stronę informacje na temat opłat za wpis
Promuj stronę informacje o sposobie, zakresie i szybkości moderacji
Większość list, które można znaleźć w sieci ma niestety wady, wśród nich najbardziej uciążliwa jest nieaktualność opisów katalogów, na przykład wiele bezpłatnych katalogów okazuje się płatnymi, lub co równie częste, domeny są już nie aktywne.
Polecam listy znajdujące się poniżej:
moja lista katalogów
katalogiseo.info
www.cezzy.pl
STRONA GŁÓWNA